Nepřístupné zahrady Černínského paláce se každou neděli otevřou, poprvé dnes

- Cestování autor: Jan Janula

Lidé při procházkách Prahou mohou každou neděli zavítat do zahrady Černínského paláce na Pohořelci. Ministerstvo zahraničí totiž rozhodlo, že svoji historickou zahradu jednou týdně zpřístupní veřejnosti, a to až do konce října. Možnost ji vidět budou mít lidé také o státních svátcích.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Zahrada přiléhá k sídlu české diplomacie, největšímu baroknímu paláci v Praze. Kochat se zelení ve francouzském a anglickém stylu je v neděli možné vždy od 10:00 do 17:00. Za vstup se neplatí, ale do zahrady nesmějí psi.

Vše pro veřejnost?

"Otevřením zahrady Černínského paláce pokračuje ministr Karel Schwarzenberg v úsilí postupně otevírat ministerstvo zahraničních věcí a diplomacii širší veřejnosti," sdělilo  tiskové oddělení ministerstva.

Dosud byla zahrada veřejnosti přístupná jen při mimořádných příležitostech. Například loni na státní svátek 28. září ji navštívilo 1140 lidí.  Své zahrady, dokonce celý komplex, má také nedaleký Pražský hrad.

Zahradou se pyšní též Senát. Na Malé Straně lze nalézt Vrtbovskou zahradu. Oblíbený je park na kopci Petřín.  Dvouúrovňová zahrada "diplomatů" u Černínského paláce má terasu, bazének, kašnu a pavilon.

Je  na co se dívat

Je umístěna v severní části areálu paláce a má rozlohu necelých dvou hektarů. S její stavbou se začalo roku 1693.  Zahradnímu průčelí dominují v přízemí střední části dvě saly terreny.

V polovině 19. století, kdy palác sloužil jako kasárna, se ze zahrady se stal dvůr plný stájí a pavilon sloužil jako kovárna.

K obnově zahrady stát přistoupil za první republiky, současná podoba je výsledkem generální rehabilitace na sklonku minulého století.

Tagy: cestování diplomacie

Zdroje: ČTK