New York: Guggenheimovo muzeum vystaví videa z YouTube

- Cestování autor: red

Newyorské Guggenheimovo muzeum ve čtvrtek vystaví zhruba dvacítku nejlepších světových uměleckých videí nahraných na server YouTube. Do širšího výběru 125 děl pro výstavu se dostal se svým snímkem i český umělec Martin Kohout. Zda je jeho video Moonwalk i mezi finalisty, se ukáže ve čtvrtek.

Šestadvacetiletý Kohout je absolventem FAMU. Podle svých internetových stránek v současnosti žije v Berlíně. Jeho video pochází z roku 2008 a na YouTube je zatím vidělo kolem 167.000 lidí.

Tisíce soutěřících videí

O dvacítce nejlepších děl, stejně jako o složení semifinálového výběru, rozhodla odborná porota sestavená Guggenheimovým muzeem v New Yorku. Zasedli v ní například americký filmař Darren Aronofsky nebo japonský umělec Takaši Murakami. Autoři nejlepších nahrávek by svá videa měli osobně představit na čtvrteční vernisáži.

Lidé do soutěže Guggenheimova muzea a serveru YouTube přihlásili 23.000 videí. Mezi semifinalisty byly i hity serveru YouTube s miliony zhlédnutími. Patří mezi ně například hudební video skupiny OK Go, kde se o vizuální efekty stará komplikovaný mechanismus, nebo představení Lidské zrcadlo skupiny Improv Everywhere, při němž lidé navzájem kopírují své pohyby.

Tagy: muzeum YouTube

Zdroje: ČTK