USA: Policie v Iowě se psaní SMS za volantem brání barevnými páskami

- Cestování autor: red

Gumovými páskami na palce v různých barvách se policie v americkém státě Iowa snaží přesvědčit mladé lidi, aby neposílali textové zprávy během řízení auta. Provinilcům zatím dává místo pokuty pásky připomínající prsteny s nápisem SMSkování zabíjí. Informoval o tom americký deník The Wall Street Journal.

Chytit řidiče při činu ale pro iowskou policii není zrovna jednoduché, a to právě kvůli mobilním telefonům. Mladí lidé si totiž o případných kontrolách dávají vědět právě prostřednictvím textových zpráv. "Je těžké lapit někoho, když jste v označeném policejním vozu. Ve svém vlastním autě ale vidíte, jak mnoho lidí to dělá," postěžoval si deníku zástupce šerifa ze severní Iowy Craig LaKose, který zatím nikoho ve službě nepřistihl.

Lidé kupují pásky i dětem

Pásky se tak v Iowě rozdávají hlavně na různých výstavách či sportovních zápasech. Tamní vláda jich objednala 30.000 a chystá další objednávku stejného množství. "Hodně lidí je chce pro své děti. Zábavnou formou jim tak sdělí vážnou informaci tom, že by se neměly posílat SMS zprávy během řízení," podotkla mluvčí iowského ministerstva pro veřejnou bezpečnost Courtney Greenová.

V současnosti zakazuje posílání textových zpráv při řízení 30 amerických států. Jedenáct jich přitom tento zákaz přijalo letos. Patří mezi ně i Iowa, kde platí od července. Od příštího roku by již tamní policie za jeho porušení měla místo pásek začít udělovat pokuty.

Nebezpečné a bezohledné

Podle Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu v roce 2008 ve Spojených státech kvůli nepozornému řízení způsobenému mimo jiné i používání mobilního telefonu a posíláním textových zpráv za jízdy zemřelo 6000 lidí. V Iowě od roku 2001 při nehodách, na nichž mělo podíl telefonování nebo posílání zpráv z mobilního telefonu, zemřelo 16 lidí.

Tagy: sms

Zdroje: ČTK