Dnes je sobota 16. ledna 2021., Svátek má Ctirad
Počasí dnes -3°C Skoro zataženo

New York, I love you!

New York, I love you!
New York, USA | zdroj: ThinkStock

New York, přezdívaný jako The Big Apple patří mezi nejnavštěvovanější města v USA i na světě. Pokud láká i vás, najdete zde pár tipů, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Proč miluji New York?

Těch důvodů je opravdu mnoho. Ale tím největším je především jeho nezaměnitelná atmosféra, kterou nezažijete nikde jinde na Světě. Kdo tam nebyl, možná nepochopí, ale pravdou je, že sotva jsem otevřela dveře amerického taxi a ocitla se na 42nd&8th Avenue, popadl mě neuvěřitelný přívan energie. Takový pocit, který jsem snad nikdy předtím nezažila. Pokud jste již v New Yorku byli, jistě dobře víte, o čem mluvím a pokud ne, možná vás inspiruji to změnit. New York vás buď uchvátí a okamžitě se do něj zamilujete, nebo jej budete hned od začátku nenávidět. Není nic mezi. Ale já věřím, že si ho oblíbíte stejně jako já. Je to sice betonová džungle, ale má své nezaměnitelné kouzlo. New York rozhodně patří mezi města, které měl každý správný cestovatel alespoň jednou za život navštívit.

Nejznámější dáma USA? Socha Svobody!

Nejznámějším symbolem USA se stala socha Svobody stojící na ostrůvku Liberty Island. Lze se k ní dostat lodí, která pravidelně vyplouvá z přístavu v Battery Parku, který se nachází na samotné špičce Manhattanu. Sochu, jejímž autorem byl francouzský sochař Frédéric Auguste Bartholdi, darovala americkému lidu Francie. Na Battery Park dále navazuje Financial District, kde najdete slavnou Wall Street a The Ground Zero Memorial and Museum stojící na místě, kde dříve stály dva mrakodrapy Světového obchodního centra World Trade Center.

Socha Svobody se stala jedním z nejznámějších symbolů USA.
Socha Svobody se stala jedním z nejznámějších symbolů USA.

Empire State Building

Myslím, že Empire State Buiding není třeba představovat. Tato 102patrová budova, postavená ve stylu art deco se stala neodmyslitelnou součástí New Yorku a po teroristických útocích 11. září 2001, kdy se zřítily obě budovy Světového obchodního centra, se Empire State Building stal nejvyšší stavbou New Yorku. Její návštěvu byste si rozhodně neměli nechat ujít. Můžete si zaplatit vyhlídku z 86. nebo ze 102. patra. Dále je potřeba zvážit, jestli se rozhodnete navštívit vyhlídku ve dne nebo v noci. Oboje má své kouzlo. Pokud jste již na Empiru byli, můžete navštívit Top of the Rock - Rockefeller Center.

Procházka po Brooklyn Bridge

Mezi další symboly města patří nepochybně Brooklynský most, který vede přes řeku East River a spojuje dvě části New Yorku, Manhattan a Brooklyn. Procházka po něm je naprosto nezapomenutelným zážitkem a rozhodně byste si jí neměli nechat ujít. Vyrazit můžete například od Manhattanské radnice New York City Hall. 

Procházka po Brooklyn Bridge je nezapomenutelným zážitkem.
Procházka po Brooklyn Bridge je nezapomenutelným zážitkem.

I love shopping in New York

Pokud milujete nakupování, pak si v New Yorku přijdete opravdu na své. Značky jako Guess, Convers, Victoria Secret, Tommy Hilfiger, Holister, American Eagle, Apple a mnoho dalších seženete za opravdu zlomkové ceny. Ať už hledáte cokoliv, nakupování v New Yorku je vždycky úžasná záležitost. Socha Svobody nebo Emipire State Building jsou fajn, ale být v New Yorku anejít nakupovat, to by byl hřích.  

Mezi nejznámější obchody patří Century 21th, kde v několika patrovém butiku seženete řadu značkového oblečení, včetně módních doplňků za velice výhodné ceny. Century 21th najdete přímo na Manhattanu, ale i v Brooklynu a na Long Islandu.

Pokud nehledáte konkrétní značku, můžete navštívit obchod Forever 21, kde si za pár dolarů vybere každá shopaholička. Najdete ho například na Times square.  

Pokud vám nevadí trochu cestovat, rozhodně doporučuju navštívit outlet New Jersey Gardensv New Jersey. Z Port Authority Bus Terminalu  se tam dostanete autobusem zhruba za 20 minut a můžu vám zaručit, že se zde opravdu vyřádíte.

New York poskytuje turistům nesčetné množství aktivit. Těm, kteří se v něm přece jen dokáží nudit, prý už není, ani rady, ani pomoci.
New York poskytuje turistům nesčetné množství aktivit. Těm, kteří se v něm přece jen dokáží nudit, prý už není, ani rady, ani pomoci.

Times Square

Další dominantou New Yorku je světoznámá křižovatka mezi ulicemi Broadway a Sedmou Avenue, Times Squere. Ačkoliv se nejedná o nic víc, než o obchodní křižovatku plnou svítících reklam, má své nezaměnitelné kouzlo a dnes patří mezi nejnavštěvovanější místa na Světě.

Lunch break in Central Park

Central Park ročně navštíví asi 25 milionů lidí a není divu. S rozlohou 3,42 kmje největším, ale i nejznámějším městským parkem v USA. Objevuje se v různých filmech i seriálech. Rozhodně stojí za to se v něm na chvíli zastavit a načerpat trochu energie po náročné procházce městem. 

Co ještě stojí za zmínku

Určitě stojí za to navštívit SoHo, Little Italy a China Town, kde si vůbec nebudete připadat jako v New Yorku, ale spíše jako v Pekingu. Dále Greenwich Village, Flatiron Building, Chrysler Building, Gran Central Terminal. Milovníci umění by neměli vynechat Metropolitní muzeum umění, Muzeum moderního umění a New York Public Library.

Central Park.
Central Park.

Jak do New Yorku

Pokud se chcete dostat do New Yorku, máte dvě možnosti: lodí anebo letadlem. Vzhledem k tomu, že jedna cesta lodí vyjde cca 2200 USD (44 000 Kč) a trvá asi tak týden, doporučuji využít spíš letadlo. Pokud vám ovšem létání nedělá větší potíže. Ceny letenek se pohybují kolem 15 000 Kč, ale dají se sehnat i levněji, někdy i za 10 000 Kč. Je třeba sledovat nabídky jednotlivých leteckých společností. 

Kde sehnat ubytování

Co se týče ubytování, doporučuji si rezervovat minimálně měsíc dopředu. U mnoha hotelů je zrušení rezervace zdarma a někde po vás ani nechtějí zaplatit zálohu. Doporučuji využít stánkybooking.com a hotels.com.

Jak se pohybovat po New Yorku

Nejlevnější a řekla bych i nejrychlejší možnost, jak se pohybovat po New Yorku je metro. Ačkoliv vám bude zpočátku připadat naprosto nepochopitelné. Pokud máte chytrý telefon, můžete si, pro lepší orientaci stáhnout aplikaci NYC subway. Doporučuji koupit si týdenní jízdenku za zhruba 27 dolarů, rozhodně se Vám to vyplatí.

Další možností jsou žluté taxi. Taxikáři se moc neliší od těch našich, nejednou se nás snažili natáhnout.

Kolik dní

Někomu stačí dva, někomu nestačí ani týden. Pokud si chcete New York v klidu užít, doporučuji alespoň pět dní.

Memorial 9/11 s téměř 3 000 vyrytými jmény obětí teroristických útoků 11. září 2001
Memorial 9/11 s téměř 3 000 vyrytými jmény obětí teroristických útoků 11. září 2001

AUTOR: Veronika Čermáková

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma