Dnes je pondělí 27. září 2021., Svátek má Jonáš
Počasí dnes 20°C Dešťové přeháňky

Opravdová rarita: Jeskyně, která je osvětlena LED diodami

Opravdová rarita: Jeskyně, která je osvětlena LED diodami
zdroj: tisková zpráva

Jeskyně Balcarka leží v severní části Moravského krasu u Ostrova u Macochy. Vznikala v obdobích před bádenskou záplavou, pravděpodobně ve starších třetihorách. Jeskyně tvoří složitý systém, vystupující ve dvou výškových úrovních spojených vysokými dómy.

Mimořádné bohatství krápníků, typicky vyvinuté povrchové krasové jevy (závrty, škrapy), a paleontologické nálezy činí z lokality Balcarka jedno z nejzajímavějších míst v Moravském krasu.

krápníky
krápníky

A co historie?

Od listopadu 2007 do července 2009 provedla - Správa jeskyní Moravského krasu generální rekonstrukci této jeskyně. Byly zde zpřístupněny nové části, nainstalován kamerový systém a ve Velkém dómu bylo poprvé ve střední Evropě použito osvětlení LED diodami, které mají srovnatelně nižší spotřebu energie a nezatěžují jeskynní systém teplem. Do turistického okruhu byla nově zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem. Expozice mapuje jeskyni Balcarku za dob lovců sobů a koní.

Interiér jeskyně
Interiér jeskyně

První objevitel

Balcarova skála je opředena mnoha pověstmi. Na začátku dvacátého století se podařilo ostrovskému rodáku a poslanci Josefu Šamalíkovi proniknout do podzemí. Stal se objevitelem Wilsonovy rotundy, dómu Zkázy a Fochova (Velkého) dómu. Hned po objevení se snažil tyto prostory zpřístupnit veřejnosti. Na svůj účet si také připsal překrásně zdobené prostory - dnešní Galerii a Přírodní chodbu, které se pro návštěvníky staly opravdovým zážitkem.

Více naleznete na StudentPoint.cz.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 27.9.2021 Exchange s.r.o.

EUR 25,360 25,460
USD 21,610 21,750
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma