Prázdniny skončily, ale nevěšte hlavu - začíná sezóna poznávacích zájezdů!

- Zajímavosti autor: red

Po skončení hlavní letní sezony se turisté často zaměřují na takzvané eurovíkendy, tedy kratší letecké pobyty v evropských metropolích. Nejoblíbenějšími destinacemi jsou Paříž, Řím, Barcelona, Amsterdam, Londýn či Benátky, uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podzimní zájezdy podle provozovatelů tvoří důležitou část obratu cestovních kanceláří. V tuzemsku turisty lákají celoročně přístupné památky.

Prodlužte si léto

Význam podzimní sezony, která trvá od začátku září do října potvrdil i Dan Plovajko z cestovní kanceláře Fischer. Cestovním kancelářím jde o to, aby letní turistická sezona netrvala jen dva měsíce, ale snaží se jí co možná nejvíce prodloužit. Letos podle něj poletí k moři mimo hlavní sezonu zhruba pětina všech klientů kanceláře. "V září doznívá vlna letních prodejů, během které cestovní agentury získají až 70 procent svého obratu," uvedl Petr Pěcha, produktový manažer cestovní agentury Dovolená.cz.

"Typickým podzimním cestováním jsou autobusové poznávací zájezdy, jelikož v létě je na tento typ zájezdů příliš horko a navíc většina turistů preferuje v létě moře," řekl Okamura. V poznávacích zájezdech na prvním místě v počtu prodaných zájezdů figuruje Francie, zejména ve spojení s návštěvou hlavního města a v případě rodin s dětmi i Disneylandu.

Dále jsou oblíbené i okruhy po Normandii, Bretani a Francouzské riviéře, dodal Okamura. V popularitě následují okružní zájezdy po Itálii, Německu, Švýcarsku či Rakousku. 
„Konec prázdnin neznamená konec cestování ani v tuzemsku. Loni v tuto dobu plánovala podzimní dovolenou ještě třetina Čechů," řekl generální ředitel České turistické centrály CzechTourism Rostislav Vondruška. Agentura proto připravila televizní kampaň, která má české zájemce upozornit na celoročně přístupné památky. V klipu, který bude od září k vidění na televizních obrazovkách, účinkovaly turistické lokality jako Mumlavské vodopády v Krkonoších, zámek Lednice, Broumovské stěny, zámek Červená Lhota a Mariánské Lázně.

Zájezdy k moři se stále prodávají

Podle Okamury ale se začátkem podzimu zdaleka nekončí ani zájezdy k moři. Zejména senioři raději vyjíždějí v tuto roční dobu, protože během letní sezony jim je v přímořských destinacích příliš horko. Ještě během září je možné navštívit severní části středomoří, Itálii, Španělsko, Řecko a Turecko. Počasí na koupání vydrží po celý rok například v Egyptě a na Kanárských ostrovech. Výhodou podzimních pobytových zájezdů je i nižší cena, která bude zhruba o 20 procent nižší proti letní sezoně, uvedl Okamura. Podle Pěchy mohou ceny konkrétních last minute zájezdů klesnout až o polovinu. Aktuálně se podle něj dají sehnat osmidenní zájezdy do Turecka od 7500 korun, zájezdy do Tuniska a Itálie zájemci mohou pořídit zhruba o tisíc korun dráže.

Tagy: Dovolená cestování sezona léto zájezdy destinace

Zdroje: ČTK