Dnes je čtvrtek 11. srpna 2022., Svátek má Zuzana
Počasí dnes 27°C Oblačno

Proč není sever Austrálie ideální plážová destinace?

Proč není sever Austrálie ideální plážová destinace?
zdroj: tisková zpráva

Pokud plánujete dovolenou v Austrálii, jistě máte na cestovatelském seznamu operu v Sydney, ikonické Uluru, ale také Velký Bariérový útes nacházející se v blízkosti deštného pralesa Daintree na samé severu Austrálie.

Představte si, že za sebou máte dlouhé dny intenzivního poznávání krás Austrálie a také náročné přejezdy či přelety autem a už se vidíte, jak relaxujete na pláži obklopené korálovým útesem a dovádíte ve vlnách pod azurovým nebem. Pokud si však tuhle plážovou pohodu na severu Austrálie špatně načasujete, můžete být nepříjemně zklamaní. My vám v tomto článku dáme pár rad a tipů, jak neudělat stejnou chybu, jako spousta turistů, kteří považovali tuto oblast za Maledivy a následně odjeli takzvaně s “nepořízenou”.

Počasí
Do Austrálie jezdí nejvíce turistů od listopadu do března. Zejména Evropané si takto krátí nevlídnou zimu a jedou se tak ohřát k protinožcům. V jižní části Austrálie panuje touto dobou léto s horkými a slunečnými dny. Tropickému severu Austrálie, tedy oblasti Velkého Bariérového útesu a deštného pralesa Daintree však vládne období dešťů. Musíte se tedy připravit na horké a vlhké počasí s možnými večerními bouřkami. Může se také stát, že večerní bouřky a přeháňky se protáhnou i na delší dobu. V žádném případě nelze v tomto období počítat s každodenním azurem. Poradíme vám, že na počasí v této oblasti nejlépe vyzrajete, když sem zavítáte mimo období dešťů, tedy od dubna do října.

Žahavé medúzy
S ročním obdobím souvisí také výskyt žahavých medúz, které pobývají ve vodách kolem severního pobřeží Austrálie právě v období dešťů. Některé druhy medúz například tzv. Trojhranky mohou být velmi nebezpečné a způsobit i vážné zdravotní komplikace. Hlavní pláže v turistických oblastech mají ochranné sítě, kterými medúzy neproplavou. Na mnoha dalších plážích však najdete pouze varovnou ceduli upozorňující na výskyt medúz a zakazující vstup do vody. Pokud se v toto období zúčastníte plavby na Velký Bariérový útes, nemusíte mít obavy, neboť budete vybaveni ochrannými tenkými neopreny, které vás v moři před medúzami ochrání. Ideálním řešením, jak se medúzám vyhnout úplně, je vypravit se do této oblasti opět mimo období dešťů, od dubna do října.

australie8 zdroj: tisková zpráva

Krokodýli
Oblast tropického severu Austrálie je domovem slanovodních krokodýlů, kteří se vyskytují jak v moři, tak v místních řekách. Mohou dorůst úctyhodných 6,7 metrů délky a patří k predátorům, kteří dokáží zaútočit i na člověka. Jejich výskyt je oproti výskytu medúz celoroční a i když jsou útoky na lidi vzácné, je třeba respektovat varování a koupat se jen v místech, kde jsou pláže hlídané a výskyt krokodýlů sledován. Na některé pláže je dokonce vstup zakázán. Setkání s těmito tvory, jako vystřiženými z Jurského parku, však určitě doporučujeme během projížďky lodí po řece Daintree v srdci pralesa, nebo při návštěvě přírodního parku Hartleys, který je na chov krokodýlů specializován.

Korálový útes
Pokud si myslíte, že nasadíte potápěčské brýle a šnorchl a vydáte se přímo z pláže obdivovat korálový útes, musíme Vás zklamat. Narozdíl od korálových útesů, obklopujících například Maledivy, Fidži nebo Tahiti, se Velký Bariérový útes nachází zhruba hodinu plavby lodí od pobřeží. Doveze vás tam jedna z mnoha společností vyjíždějících z přístavu v Cairns. Je tedy třeba počítat s tím, že šnorchlovat budete na otevřeném moři přímo z lodi, případně z plošiny, zakotvené u útesu. Obojí vám však poskytne potřebné zázemí. K oceánu patří vlny a tak si jistě dokážete představit, že tato výprava není úplně ideální pro lidi trpící mořskou nemocí.

TIP: Vydejte se na jeden ze zájezdů do Austrálie a poznejte místní kulturu, památky a její sever.

australie2 zdroj: tisková zpráva

Pláže
Taky si pod tímto slovem představíte dlouhý široký pruh bílého písku? Tak tady na tropickém severu ho nečekejte. Pláže na tropickém severu téměř navazují na deštný prales Daintree a jsou často oddělené mangrovovými porosty. Jak prales ustupuje, nahrazují ho plantáže s cukrovou třtinou nebo kávovníky. Samotná pláž tvoří tedy vždy pouze úzký proužek mezi silnicí a mořem. Tato oblast je známá svým letoviskem Cairns, kde se většina turistů ubytuje, jelikož je ideálním výchozím bodem pro výlety do okolí. Také zde ale není žádná přírodní pláž. Za to ji nahrazuje krásná, uměle vytvořená laguna v samotném centru, která je oblíbeným místem pro osvěžení.

Doufáme, že Vás tento článek od návštěvy severu Austrálie neodradil, protože my naopak doporučujeme určitě tuto nádhernou oblast nevynechat. Je však potřeba cestu důkladně promyslet a zaměřit především na poznávání krás unikátního tropického pralesa Daintree a Velkého Bariérového útesu. Pro plážový relax se vydejte na pláže směrem na Jih, například do oblasti Sunshine Coast, nacházející se severně od Brisbane. Zde jsou dešťové srážky během listopadu až dubna podstatně nižší, krokodýli a medúzy se zde již nevyskytují a najdete zde letoviska s bohatým turistickým zázemím. Na své si zde přijdou všichni cestovatelé.

Zdroje:
Inzerce

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 11.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,360 24,480
USD 23,540 23,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma