Rozbitá lanovka ztíží tradiční pouť na Sněžku, nefunguje horní úsek

- Tip na výlet autor: red

Lidé, kteří v pátek 10. srpna vyrazí na tradiční pouť svatého Vavřince na vrchol Sněžky, budou muset minimálně část cesty zvládnou po svých. Kvůli výstavbě nové lanové dráhy je od května mimo provoz horní úsek lanovky mezi Růžovou horou a Sněžkou, který část poutníků při své cestě na vrchol nejvyšší tuzemské hory používala. Dnes potvrdil starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.

Poutníci, kteří chtějí vystoupat na Sněžku po svých Obřím dolem, se sejdou v 7:45 na parkovišti U kapličky. Po výstupu by se měli lidé z Čech a Polska sejít kolem 10:30 u Slezské boudy, následovat bude závěrečný výstup na nejvyšší českou horu, kde se v pravé poledne uskuteční mše. Poutníci, kteří si na výstup netroufají, mohou vyjet lanovkou z Pece na Růžovou horu a poté stoupat na Sněžku zhruba 2,5 kilometru po turistické značce. Mezi poutníky by ani letos neměl chybět prezident Václav Klaus.

Od letošního 3. září se kvůli stavbě nové lanovky zavře i spodní úsek lanové dráhy. Nová lanovka by měla začít fungovat na jaře 2014. Místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry bude mít komfortnější čtyřmístné kabinky. Hodinová kapacita lanovky zůstane na 250 lidech. Jízda až na vrchol by se díky vyšší rychlosti měla zkrátit z nynějších 25 na zhruba 16 minut. Lanovka také bude lépe odolávat větru.

Tagy: nuda nesmysl Polsko lanovka

Zdroje: ČTK