Skanzen v Modré ožije turnajem velkomoravských bojovníků

- Tip na výlet autor: red

Archeoskanzen v Modré na Uherskohradišťsku se o víkendu vrátí o více než tisíc let zpět v čase. V jeho areálu se utkají při tradičním historickém festivalu bojovníci z doby Velké Moravy. Návštěvníci mohou projít oživeným hradištěm, zhlédnout bitvu, ale také se seznámit s dobovými řemesly či ochutnat dobové pokrmy.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Akci letos už pošesté pořádají společně Archeoskanzen Modrá a občanské sdružení Velkomoravané. Včetně doprovodného programu zde vystupuje přes 200 příznivců historických bojů z Česka, Slovenska, ale i z Polska. "Bojujících bude určitě přes sto. Scénář bitvy je tradičně překvapením, ale budeme pokračovat v zobrazování událostí z dějin Velké Moravy," řekl dnes Jaroslav Křivánek ze sdružení Velkomoravané.

Loni se organizátoři vrátili k událostem z roku 846, kdy některá hradiště nepřijala nastolení vlády velkomoravského knížete Rostislava, který se rozhodl odboj zlikvidovat. Podle Křivánka připravují pořadatelé scénář další bitvy prakticky hned po skončení té minulé. Letošní klání je nazváno Boj o hradiště. V sobotu se prostory archeoskanzenu otevřou v 11:30, v neděli o půl hodiny dříve. Bitva a bojové ukázky v sobotu začnou v 16:00 a v neděli už ve 14:00.

Trojboj a turnaj v boji nožem

Po oba dny budou v hradišti k vidění ukázky dobového života a divadelní představení. Sobotní program zpestří Velkomoravský trojboj a nedělní turnaj v boji nožem. "Velkomoravský trojboj tvoří závody na dlabaných lodích, lukostřelba, kterou letos možná nahradí hod oštěpem, a stará velkomoravská hra špalíkovaná," přiblížil Křivánek.

Vstupné pro dospělé je 100 korun, studenti, senioři a děti do 15 let zaplatí polovinu. Děti nižší než bitevní sekera mají vstup zdarma. Brány hradiště se v sobotu uzavřou v 17:30, o den později v 15:30 bude letošní ročník historického festivalu Veligrad ukončen. 
Skanzen v Modré leží v těsné blízkosti poutního místa Velehrad v místě původního velkomoravského osídlení. Napodobuje slovanské opevněné sídliště z doby Velké Moravy.

Areál tvoří stavby, jejichž do země zahloubené části mají předlohy ve skutečných archeologických objektech, nadzemní části mají charakter hypotetických rekonstrukcí, které však vznikly na podkladě konkrétních nálezů. Do skanzenu ročně zavítá kolem 40.000 návštěvníků.

Tagy: festival kultura tradice turistika skanzen

Zdroje: ČTK