Skanzen Veselý kopec zahajuje sezonu Hrnčířskou sobotou

- Cestování autor: red

Nejnavštěvovanější státní památka v Pardubickém kraji, skanzen Veselý kopec na Chrudimsku, v sobotu uvítá první návštěvníky. Hrnčířská sobota je tradiční akcí, která představí lidové výrobky desítek řemeslníků z celé republiky.

"Představíme nejrůznější keramické techniky, fajáns, zakuřovanou keramiku, tvarovanou do forem, točenou nebo modelovanou," uvedla vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová.

Například zakuřovaná technika patří k tradičním způsobům výroby keramiky. Její povrch je matně černý, zdobený ornamentem, který se kreslí kamínky a oblázky. Geometrické tvary jsou lesklejší než okolní tmavý povrch. Další keramiku zase hrnčíři vtlačují do forem a vytvářejí například formy na pečení, hrnky, misky nebo dekorativní figury.

"Většina řemeslníků už má atesty, že lze jejich keramiku používat v myčce, mikrovlnce, a splňují normy, které jsou kladeny na užitkové nádobí," řekla Vojancová.

Dospělí i dětští návštěvníci ale nebudou hrnčíře jen sledovat, všechny výrobní postupy si mohou vyzkoušet. Roztočí kopací i elektrický hrnčířský kruh, vymodelují si a ozdobí vlastní hrníček.

Skanzen Veselý kopec loni navštívilo 81.000 lidí. Tradičně pořádá jarmarky, výstavy a další akce, na které se přijedou obvykle podívat tisícovky lidí. Letos chce vedení skanzenu program rozšířit o akce pro děti ve školním věku. Podobnou nabídku budou školáci mít i v nedalekém skanzenu Betlém v Hlinsku na Chrudimsku.

Zdroje: ČTK