Šošůvské jeskyně nabízí novou prohlídkovou trasu

- Tip na výlet autor: red

Speleologové zpřístupnili v pondělí novou prohlídkovou trasu v Šošůvských jeskyních v Moravském krasu. Cesta podzemím je kilometr dlouhá a vede prostorami, které nebyly dosud přístupné.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Průvodce je při nich oděn do historického obleku a představuje hoteliéra Josefa Brouška, který se před více než 100 lety podílel na objevu této podzemní části krasu. Jeskyně využíval i jako sklady na pivo.

"Na nové trase je celkem devět zastavení. Pan hoteliér na nich vypráví, jak se podílel na objevu jeskyní. Prohlídky mají historický a především humorný nádech," řekla dnes vedoucí správy Sloupsko-šošůvských jeskyní Miluše Hasoňová.

Hoteliér zkoumal podzemí

Po objevu Šošůvských jeskyní koncem 19. století si u vstupu do nich manželé Barbora a Josef Brouškovi v roce 1893 postavili hotel. V provozu je dosud pod původním označením Broušek. Hoteliér se pak sám pustil do objevů podzemí.

Dnes část jeskyně nese jeho jméno. Jde o Brouškovu síň. Část podzemních prostor využíval k uskladnění piva a potravin. Na nové trase navštíví turisté hoteliérův jeskynní sklep, síň Kapli, v níž se mohou zaposlouchat do skladby Ave Maria, nebo i sál Průsvitných krápníků, kde je jeskynní výzdoba na dosah.

Hotel se stal speleologickou základnou

Broušek má podle odborníků své místo mezi objeviteli podzemí Moravského krasu. Jeho hotel sloužil bezmála 16 let jako hlavní základna pro zakladatele moravské speleologie a archeologie Karla Absolona. Vědec v něm třídil své nálezy a zasílal je do Moravského zemského muzea v Brně, kde jsou uchovávány.

Šošůvské jeskyně jsou součástí většího podzemního komplexu nazvaného Sloupsko-šošůvské jeskyně. V nich byly dosud provozovány dva prohlídkové okruhy.

Tagy: prohlídka jeskyně a propasti turistika

Zdroje: ČTK