Dnes je pondělí 7. července 2025., Svátek má Bohuslava
Počasí dnes 15°C Oblačno

Srdce jižní Moravy láká na krápníky

24. 4. 2012 – 18:37 | Zajímavosti | red | Diskuze:

Srdce jižní Moravy láká na krápníky
zdroj: tisková zpráva

Jednou z nejpozoruhodnějších oblastí, která se rozkládá na území devadesáti dvou kilometrů čtverečních je Moravský kras. Skrývá více než 1100 jeskyní, z nichž pouze pět je přístupných veřejnosti. Jedná se o Punkevní jeskyně spojené se dnem propasti Macocha, Kateřinské jeskyně a Sloupsko-šošůvské jeskyně.

Kras můžeme rozdělit na tři nejdůležitější oblasti: severní, střední a jižní. V severní části je nejvýznamnějším jeskynním systémem Amatérská jeskyně. Pro veřejnost jsou zpřístupněny jeskyně Punkevní (spolu s propastí Macocha), Sloupsko-šošůvské, Balcarka a jeskyně Kateřínská. Poblíž krasového propadání je zpřístupněna také jeskyně Hladomorna.

Střední část jistě zaujme jeskyněmi Výpustek, Kostelík a Jáchymka, poblíž které stojí Huť Františka s muzeem železářství. V jižní části tamního údolí se nacházejí například Ochozké jeskyně z nichž je nejvýznamnější Pekárna, která je významným nalezištěm z doby lovců sobů.

Vznik jeskyní

Pokud bychom chtěli zjistit historii vzniku Moravského krasu, dojdeme až do doby prvohor. Voda se vsakuje do jemných trhlin vápenců a pozvolna se rozpouštěním rozšiřuje. Z celých ploch stropů podzemních dutin kanou do jeskyň věčné spršky kapek. Tíže nutí vodu, aby svou vahou sestupovala stále do hlubších spár a tvořila z nich hlouběji položené kanálky, chodby a jeskyně. Podzemní krasový tok tak opouští vyšší polohy a tvoří nová, stále nižší, hlubší patra. Tak vzniká patrová soustava jeskynních chodeb a dómů, z nichž vyšší patra jsou starší a suchá. Po odchodu podzemních řek se v nich vytvoří množství krápníků.

Krápníky

Nazýváme tak výrůstky vznikající na stropech a podlahách podzemních prostor. Jsou většinou z vápencového, ve výjimečných případech také sopečného původu. Odborná veřejnost rozlišuje krápníky podle jejich vzniku.

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Jedná se tedy o brčko: základní prstenec, kterým stále prokapává voda, jde o dutý vápencový váleček, stalaktit: vznikl z brčka, které zvenčí tloustne vrstvičkami vápence, stalagmit: vrstvené kapky vody, které dopadly na dno jeskyně, roste svisle vzhůru, stalagnát: spojený stalaktit a stalagmit.

Fauna a flóra

Moravský kras je z téměř šedesáti procent pokryt lesy, převážně listnatými. Charakteristickou jednotkou jižní a částečně střední části krasového území jsou lesy dubovo-habrové.Na dně propasti Macocha najdeme vzácnou kruhatku Matthioliho.

Ze savců jsou dominantní skupinou netopýři, ti tvoří i nejdůležitější složku ve společenstvu jeskyní. Z dvaceti tří druhů zjištěných na území České republiky bylo odhaleno jednadvacet druhů v CHKO Moravský kras. V zimě patří mezi nejpočetnější druhy netopýr velký, vrápenec malý a netopýr černý.

A jak se v Moravském krasu pohybovat?

Oblast Moravského krasu je doslova protkána sítí turistických značek. V úseku od Skalního mlýna k Punkevním jeskyním je v provozu ekologický vláček, od Punkevních jeskyní k hornímu můstku Macochy vede lanovka.

Více naleznete na StudentPoint.cz.

Předchozí článek

Daňový podvod za 412 milionů korun má na svědomí sedm lidí

Následující článek

Poslanci neví, kam se přiklonit. Pozdrží se tak rozhodnutí o předčasných volbách

Nejnovější články