Dnes je sobota 1. října 2022., Svátek má Igor
Počasí dnes 15°C Občasný déšť

Stehýnko nebo křidýlko? Sexuální turistika včera, dnes a...

Stehýnko nebo křidýlko? Sexuální turistika včera, dnes a...
zdroj: tisková zpráva

Jsou lidé, kteří cestují kvůli zážitkům. Jsou jiní, kteří navštěvují cizí kraje ze zvědavosti. A pak jsou tací, kteří se rozhodli pro migraci proto, aby mohli dělat věci, které jsou v jejich vlastní zemi tak trochu mimo zákon...

Tak vážně: sexuální turistika je stará, jako sex sám. Žádné překvapení. Jiný kraj, jiný mrav. Například v pravěkých kmenových společenstvech panovala přísná monogamie, a nedostatek partnerek byl mužskými příslušníky kmene často řešen „výletem“ k sousedům (vzpomeňme jenom na mnohem mladší případ únosu Sabinek, který stál u zrození Římské říše). Vzhledem k liberální povaze západního světa vlastně neexistuje žádný důvod, proč byste nemohli doma dělat totéž, co v zahraničí. Pokud jste homosexuálové v Severní Koreji, statisticky neexistujete, a stejně vás nikam nepustí, takže pokud se nepodkopete k jižním sousedům, problém za vás vyřešili jiní. Pokud jste zoofilové v Texasu, je asi lepší zůstat na vlastní farmě …

Pokud jste nekrofilové v Čechách, hrozí vám za „hanobení lidských ostatků“ nanejvýše dva roky za mřížemi (a to teprve od roku 2002, do té doby jste si mohli s mrtvolama dělat cokoliv …) Pokud trpíte pedofilií, stačí odjet do Nizozemí, a fandit znovuustavení Strany pro sousedskou lásku, svobodu a rozmanitost (PVND), která prosazuje snížení hranice sexuální zralosti na 12 let a legalizaci dětské pornografie. Nebo zůstat doma. Takže … jakápak turistika?

LGBT turistika (Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender)

A přesto je cestování za našimi oblíbenými sexuálními koníčky stále nedílnou součástí turistického ruchu. Již hodně dlouho. Je známo, že staří Řekové se na homosexualitu po určitou část svých dějin dívali jako na nedílnou součást své kultury. Pravda, Platón například kritizoval anální sex mezi muži jako příliš ponižující, ale „láska mezi muži“ byla běžná jak v demokratických Athénách, tak ve válečnické Spartě. Tam byla dokonce využívána podobně, jako ve společenstvích starých Keltských kmenů. Když se jistý z Galských kmenů připravoval k bitvě, vojáci si mezi sebou navzájem prováděli felaci. Přece si v bitvě nenecháte padnout milence, ne?

Důležitější je, že ještě v 60. letech minulého století vás mohli v některých zemích Spojených států odsoudit za podobné chování až na 15 let (tzv. Sodomy Law). V celých 50. letech byla otevřená homosexualita tabu, a mnoho politiků ji považovalo za protinárodní symbol, a homosexualitu označili jako „hrozbu pro národní bezpečnost“. Tento způsob uvažování někdejšího neblaze proslulého senátora McCathyho velmi připomíná rétoriku nacistického Německa či Sovětského Ruska. McCathy jednou dokonce prohlásil: „Pokud chcete být proti mně, hoši, musíte být buď komunisti, nebo hulibrci.“ A tak mnohým lidem často nezbývalo, než opustit mnohé rigorózní státy, jako např. Texas, a navštěvovat za určitým záměrem přívětivější sever. Mnoho homosexuálních Američanů tehdy navštěvovalo například liberálnější Maroko a jiné severoafrické země, do kterých by se nepodívali, nebýt jejich odlišné sexuální orientace. Takže je to turistika.

Ženská sexuální turistika

Hérodotos kdysi nenechal na válečnických ženách, které nazval „Amazonkami“, nic dobrého. Napsal, že je Řekové porazili, ale ony se dostaly po moři na Krym kde se spřátelily se Skyty. Ačkoliv jejich pojmenování nepochází, jak se mylně traduje, z řeckého a-mazos, tedy „bezprsé“, ale z perského ha-mazan, „válečnice“. Jelikož se tento, nejspíš maloasijský kmen, při hledání mužských protějšků vrhal hluboko do řeckého vnitrozemí, lze tvrdit, že šlo o první doložené případy ženské sexuální turistiky.  Dnes mívají zanedbané dámy v oblibě ghanské mladíky, prohánějící se na koních po pobřeží u Acry, či Turecké jinochy.

Pánská záležitost

Oblíbenými destinacemi pánů jsou především rozvojové země, jako Brazílie (nenechme se mýlit jejím členstvím v G20), Costa Rica, Kuba, Dominikánská republika, Keňa, ale také frivolností proslulé Nizozemí, nám velmi vzdálené Filipíny, kokainová říše Kolumbie či heroinové království Thajska. Jen podotknu, že ve všech státech Jihovýchodní Asie je prostituce oficiálně ilegální.

Ráje pedofilů: Thajsko a Cheb

Když se pedofil nudí u internetu, nejspíš si brzy všimne dvou faktorů:  že v Jihovýchodní Asii se jejich problematice opravdu „věnují“, a že se do těchto lokalit lze dostat prakticky zadarmo. Laos, Kambodža, Thajsko, Vietnam, Indonésie … ale také Jihoafrická republika, Indie. Mimochodem- Češi jsou podle agentury IMMERAM, s r.o., na 5. místě v žebříčku oblíbenosti u malých Thajských prostitutek. Je zvláštní, že Češi za dětskou prostitucí vůbec někam jezdí. Podle neziskové organizace ENYA jsou typicky českým fenoménem tzv. „rodinné bordely“, v nichž si mohou turisté pronajmout pokoj, a přivést si do něj nezletilé chlapce.

Někteří chlapci dokonce nějakou dobu s turisty z Rakouska, Německa či Řecka cestují po jejich vlastní zemi. Některé průzkumy uvádějí, že pedofilové platí za dítě pod 15 let až €20,000. Což je hodně, vzhledem k tomu, že třeba v okolí Plzně lze prý (ENYA) stejného výsledku dosáhnout za hrst bonbónů a hračku … Třeba do Chebu se tatíci z Německa už několik let sjíždí za děvčátky mezi 9 – 11 lety. Takže to nakonec přeci jenom je „jenom“ turistika. Ne?

Jak to vidí Aneta?

Anetě je 25 let a studuje Dějiny umění v Olomouci. Zeptal jsem se jí, co si myslí o sexuální turistice, a jestli by za podobným účelem exotické kraje navštívila:

"O sexuální turistiku se nezajímám, ale faktem je, že bohatí obyvatelé rozvinutějších částí světa zneužívají ty slabší, kteří nemají jinou možnost, jak se uživit. Rozhodně bych to nepodporovala a nevyužívala," pověděla mi Aneta.

A co říkáte vy na sexuální turistiku? Podělte se s námi o své zkušenosti či názory na facebooku.

Více naleznete na StudentPoint.cz.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 1.10.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,580 24,680
USD 25,110 25,230
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma