Trable v ráji aneb Maledivy a islámský extremismus

- Do světa autor: Danica Klein

V maledivském Národním muzeu jsou rozbité buddhistické sochy důkazem vzedmutí islámského extremismu a netolerance v talibanském stylu. A to v zemi, která je proslulá jako odpočinková destinace pro turisty z celého světa.

Minulý týden, když protestující podporovaní vzbouřenou policií svrhli prezidenta Muhammada Našída, hrstka mužů vpadla do Číňany postaveného muzea a zničila expozici artefaktů nevyčíslitelné hodnoty z předislámské éry země.

"V podstatě vymazali všechny doklady naší buddhistické minulosti," řekl vysoký představitel muzea, který si z obavy o vlastní bezpečí nepřál být jmenován. "Přišli jsme o všechny sochy z 12. století. Byly vyrobené z korálů a vápence. Byly velmi křehké a neexistuje způsob, jak bychom je mohli restaurovat," dodal. "Plakal jsem, když jsem zjistil, že celá expozice je pryč. Jsme dobří muslimové a uchovávali jsme tyto sochy jen jako součást našeho dědictví. Vystavování podobných exponátů neodporuje islámu."

Statisíce lidí z celého světa

Od zničení expozice bylo zadrženo pět lidí, kteří se následujícího dne vrátili, aby zničili hlídací kamery. Maledivské úřady zakázaly fotografovat napáchané škody s vědomím, že tenhle vandalismus je velmi škodlivý pro pověst země a navíc vrátí ozvěnou rok 2001 a zničení obřích soch Buddhy v afghánském Bámjánu tehdy vládním islámským hnutím Taliban. Dveře dvoupodlažní šedé budovy muzea, které bylo otevřeno v roce 2010, jsou uzavřené a hlídá je neozbrojená stráž.

Maledivy, které tvoří více než 1100 korály lemovaných ostrovů obklopených tyrkysově modrým mořem, jsou známy jako ráj, kam na dovolenou ročně míří statisíce lidí z celého světa. Oblíbené jsou také jako destinace pro novomanžele na svatební cestě.

Kontakt návštěvníků s místními obyvateli je ovšem úmyslně držen na velmi nízké úrovni. Většina cizinců pouze přejede z hlavního mezinárodního letiště přímo do pětihvězdičkového hotelového komplexu na některém z okolních ostrovů.

Fundamentalističtější interpretace

Jen hrstka z nich má vůbec ponětí, že přiletěli do země, kde žije 330.000 muslimů, kde neexistuje svoboda vyznání, kde ženy mohou být zbičovány za mimomanželský sex, a že místní mají zakázáno konzumovat alkohol.

Islám je na Maledivách oficiálním náboženstvím. Otevřené praktikování jakékoli jiné víry je zakázané a trestně stíhatelné. Náboženský původ Maledivců není úplně jasný, ale předpokládá se, že místní buddhistický král ve 12. století konvertoval k islámu. Poté země praktikovala převážně umírněnou formu náboženství, ale s přílivem peněz a příchodem ultrakonzervativních salafistických kazatelů z Blízkého východu se tu začaly šířit fundamentalističtější interpretace.

V roce 2007 po pumovém útoku, při němž byla zraněna desítka zahraničních turistů, zakázal bývalý prezident Maumún Abdal Gajúm muslimské oděvy zahalující ženy od hlavy po paty na znamení snahy bojovat proti konzervativnímu islámu.

Hrozba pro svět

Maledivská ultrakonzervativní islámská Strana spravedlnosti útok na muzeum odsoudila a popřela také, že by nepokoje a násilí v zemi bylo nábožensky motivované. Strana spravedlnosti nicméně podporuje nového prezidenta Muhammada Vahída, kterého svržený Našíd obviňuje, že moc v zemi získal státním převratem, a hodlá vstoupit do vlády.

Bývalý maledivský ministr zahraničí Ahmad Nasím ale s hodnocením Strany spravedlnosti nesouhlasí. Extremisté podle něj na Maledivách už nějakou dobu zažívají rozmach a byli přinejmenším částečně zodpovědní za svržení Našída a nastolení Vahída.

"To, co tu proběhlo, byl vojenský převrat podporovaný náboženskými extremisty," řekl. "V zemi je silný vliv islámských fundamentalistů a ti budou ještě sílit," dodal. "Tyto skupiny jsou financovány ze zahraničí. Představují hrozbu nejen pro nás, ale také pro zbytek světa."

Tagy: cestování maledivy problémy zahraničí zajimavosti extremismus

Zdroje: ČTK