Turisté se vracejí do Česka. Příjmy z něj vzrostly na 28,6 miliardy korun

- Cestování autor: Danica Klein

Příjmy České republiky z mezinárodního cestovního ruchu vzrostly v 1. čtvrtletí meziročně o 1,3 miliardy na 28,6 miliardy korun.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Příjmy rostly hlavně díky větší návštěvnosti turistů ze zahraničí. V uváděném období jich do ČR přijelo 1,17 milionu, což bylo o sedm procent více než ve stejném období předchozího roku.

Hosté z Francie, Slovenska a Nizozemska

Růst příjmů ze zahraničního cestovního ruchu ovlivnil především vývoj německé ekonomiky, ale i bezpečnostní situace na severu Afriky, která se projevila například výrazným nárůstem příjezdů turistů z Ruska, uvedla agentura.

Podle Českého statistického úřadu jich přijelo do Česka 113.000. Významný nárůst příjezdů zaznamenali statistici také u hostů z Francie, Slovenska a Nizozemska.

Tržby stoupají jen pozvolna

Podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka stále trvá situace, kdy sice významně stoupá počet příjezdů do země, nicméně tržby v oblasti ubytování a v dalších odvětvích cestovního ruchu stoupají jen pozvolna.

Aktuální statistika Českého statistického úřadu tento trend potvrzuje, protože proti nárůstu počtu příjezdů zahraničních návštěvníků o sedm procent, příjmy České republiky meziročně stouply jen o 4,7 procenta.

Cizinci zde podle Beránka zůstávají kratší dobu, přijíždí méně movitější turisté, kteří vyhledávají ubytování ve skromnějších ubytovacích zařízeních a obecně méně utrácejí.

Důležitým hráčem Rusko

Podle generálního ředitele agentury CzechTourism Rostislava Vondrušky mají pro Českou republiku vysoký růstový potenciál především rozvíjející se ekonomiky v Asii a Jižní Americe - Brazílie, Čína, či Indie.

"Důležitým hráčem je samozřejmě i Rusko, které je naším tradičním obchodním partnerem. Rusové vnímají Českou republiku jako rozvinutou západní zemi s vynikajícími lázeňskými službami," dodal Vondruška.

Výdaje českých turistů na zahraniční cestovní ruch se v 1. čtvrtletí meziročně zvýšily o 7,2 procenta na 17,5 miliardy korun. I přes rychlejší růst výdajů tak platební bilance za cestovní ruch skončila v prvním čtvrtletí pozitivním saldem ve výši 11,1 miliardy korun, poznamenala agentura.

Tagy: cestování Česko zahraničí ubytování

Zdroje: ČTK