V Londýně mají rybu závislou na čokoládě

- Zajímavosti autor: red

Exotické asijské rybě jménem Gary, kterou získalo londýnské akvárium Sea Life, skončily sladké časy. Místo čokoládových tyčinek, kterými ji předchozí majitelé výhradně krmili, si musí zvykat na ovocnou dietu, která je jejímu druhu přirozenější, napsala agentura Reuters.

Gary patří ke sladkovodnímu druhu gurama velká (Osphronemus goramy) a jeho přirozeným domovem jsou části jihovýchodní Asie, kde jsou tyto ryby chovány na maso. Gary dorostl délky 40 centimetrů a váhy čtyř kilogramů. V londýnském akváriu skončil, protože přerostl možnosti chovatele, který si ho pořídil.

Krmili ho Kit Katem

Zaměstnance akvária ovšem mátla skutečnost, že Gary odmítá pozřít všechny běžné druhy potravy, které mu nabízeli. Až pak zjistili, že ho předchozí majitelé krmili výhradně tyčinkami Kit Kat švýcarské firmy Nestlé. "Ještě nikdy jsem neslyšela o rybě krmené čokoládou, natož aby byla chována výhradě na ní," řekla Garyho ošetřovatelka Rebecca Carterová.

"Guramy obvykle jedí ovoce, ale zdá se, že Gary nemá žádné nezdravé následky čokoládové závislosti. Ale přesto nedoporučujeme krmit ryby sladkostmi jakéhokoli druhu!" Akvaristé ovšem museli začít dávat rozdrcené tyčinky jeho oblíbené značky do kousků banánů a zrnek hroznového vína, aby Garyho postupně navykli na přirozenější stravu.

Přerostlé rybičky

Gary je jednou z mnoha ryb, které londýnské akvárium převzalo do péče poté, co se o ně jejich majitelé už nedokázali postarat. Jednu z expozic dokonce zaměstnanci překřtili na "akvarijní baculky", protože v ní je několik ryb, které přerostly možnosti svých majitelů. 
"Spousta lidí si nezjistí potřebné informace, když kupují rybky, a pak nejsou schopní se o ně postarat," dodala Carterová. "Dobrým příkladem jsou sumci. Máme tu dost takových, kteří přerostli svá akvária. Apelujeme proto na lidi, aby mysleli dřív než začnou nakupovat. Jsme rádi, že jsme se mohli postarat o Garyho, ale jednoduše nemáme prostor pro přijetí všech ryb, které nám lidé nabízejí."

Tagy: Londýn ryby čokoláda kuriozity

Zdroje: ČTK