V Pelhřimově je k vidění rekordní vlak

- Tip na výlet autor: red

Rekordní model vlaku se 45 vagony určenými pro přepravu osobních automobilů představil dnes na vlakovém nádraží v Pelhřimově jeho autor Emil Urbánek z Moravské Nové Vsi.

Souprava dlouhá téměř 21 metrů se stane dočasným exponátem pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. Veřejnost se s ním může seznámit od čtvrtka minimálně po dobu letních prázdnin. ČTK to dnes řekl Josef Vaněk z agentury Dobrý den spravující české rekordy.

Vagonky včetně lokomotivy byly na nádraží postaveny na nákladní rampě. Na jednotlivých vagonech bylo naloženo 322 autíček - celá vývojová řada automobilky Škoda. Po prezentaci se celá souprava rozebrala, převezla a opět montuje dohromady v Muzeu rekordů a kuriozit. 

Jedenáct let práce

Model je vyrobený v měřítku 1:45. Urbánek, jenž je zaměstnán jako strojvedoucí, na něm začal pracovat v roce 2000. "Všechno vyráběl sám z kovu a plastů, nic kromě modelů aut není standardně zakoupené," řekl Vaněk. Vagonky mají kovové šasi, na němž leží plechová nástavba dotvořená plastovými doplňky.

Podle ředitelky Krajského centra osobní dopravy ČD v Jihlavě Lenky Horákové by podobná souprava v reálné velikosti byla dlouhá kolem 940 metrů a musely by ji táhnout čtyři lokomotivy.

Tagy: rekord vlak kuriozity

Zdroje: ČTK