V Pompejích se zřítila jedna z nejlépe uchovávaných památek

- Cestování autor: red

Budova, v níž ve starověkých Pompejích trénovali gladiátoři a která patřila k nejlépe uchovaným památkám v této oblasti, se dnes brzy ráno zhroutila.

V budově v okamžiku zřícení nebyli žádní turisté. Úřady místo uzavřely, podle prvních předpokladů byla budova podmáčená.

Takzvaný dům gladiátorů se nacházel na hlavní trase vedoucí k amfiteátru. Pro turisty byl po zhroucení vytvořen náhradní prohlídkový okruh.

Podle APA dnešní neštěstí ilustruje těžkou situaci, která v Pompejích trvá roky a úřady si na ni dlouhodobě stěžují. Tamní archeologické památky se bez velkého pokroku rekonstruují celé roky, propadá se přitom mnoho staveb.

Památky jsou z poloviny nepřístupné

V minulých měsících bylo otevřeno jen šest ze zhruba 1500 zachovaných antických sídel. Polovina světoznámých pompejských vykopávek není pro turisty přístupná. Vláda jmenovala před dvěma lety zvláštního komisaře, který se měl zabývat špatnou správou památek a problémy spojenými s vandalismem, ten ale do nynějška neučinil k ochraně oblasti téměř nic.

Už měsíce v Itálii plane i polemika týkající se bezpečnosti vykopávek. V Pompejích neexistuje účinný kamerový systém, celá oblast s vykopávkami a zachovanými starověkými vilami je chráněna jen jednoduchými ploty, které zloděje rozhodně neodradí.

Pompeje jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO od roku 1997. Antické město v jihoitalské Kampánii v Neapolském zálivu bylo zcela zavaleno při erupci sopky Vesuv v roce 79 před naším letopočtem. Zbytky Pompejí, které se pod sopečným popelem dochovaly, patří k nejnavštěvovanějším italským turistickým atrakcím. Lokalita přitáhne každoročně více než 2,5 milionu návštěvníků.

Tagy: památky

Zdroje: ČTK