V Praze se v sobotu otevře muzeum Karla Zemana

- Tip na výlet autor: Jakub Konečný

Tajemství filmových triků mistra tohoto oboru Karla Zemana poodhalí zájemcům muzeum nesoucí jeho jméno. Pro veřejnost bude otevřeno 6. října dopoledne v prostorách Saského dvora u Karlova mostu v Praze.

Filmy Karla Zemana (ilustrační foto).

Filmy Karla Zemana (ilustrační foto).,zdroj: Archiv

Návštěvníky seznámí s původními nákresy scén, fotodokumentací z natáčení a filmovými postupy tohoto režiséra a výtvarníka. Expozice je zčásti interaktivní - lidé uvidí dobové ateliéry, kde si vyzkouší filmové triky, které používal. Na vlastních fotoaparátech či videokamerách poznají, jak fungují. 

A tak se budou moci vznést na létajícím stroji, projít se po měsíci Barona Prášila či ovládnout ponorku z Vynálezu zkázy. 

Filmy Karla Zemana (ilustrační foto).

Filmy Karla Zemana (ilustrační foto).,zdroj:Archiv

Autoři expozice Jakub Fabel a Ondřej Beránek přišli s myšlenkou realizovat tento projekt před dvěma lety, pronajali si objekt a zapůjčili si množství autentických exponátů. Režisérova dcera žijící v Kanadě Ludmila Zemanová jim poskytla osobní archiv a dohlížela, aby informace k dílu i životu tohoto filmaře byly objektivní a fakticky správné. 

"Tato myšlenka mě zaujala, ocenila jsem i nápad vydat filmy mého otce na DVD. Tím spíš, že jeho dílo je všude ve světě populární," řekla Zemanová na dnešní prezentaci. Expozice se bude vyvíjet a rozšiřovat. Už o Vánocích vyjdou první tři snímky na DVD. Na jejich rekonstrukci i na počítačových animacích jednotlivých triků se podílela společnost UPP. V budoucnu se počítá s vybudováním malého projekčního sálu a s dalšími triky, které si návštěvníci osobně vyzkoušejí. Expozicí je už za pár týdnů provedou tablety s informacemi v cizích jazycích. 

"V budoucnu se muzeum stane institucí uchovávající a propagující odkaz Karla Zemana. Nabídne široké spektrum aktivit pro laickou i odbornou veřejnost z Čech i ze zahraničí," řekl dnes ředitel muzea Jakub Matějka. 

Filmy Karla Zemana (ilustrační foto).

Filmy Karla Zemana (ilustrační foto).,zdroj:Archiv

Muzeum je umístěno na hranici Kampy a Malé Strany. Dvůr je součástí souboru domů, který věnoval Karel IV. saským vévodům jako dědičný majetek; dodnes si zachoval jedinečnou historickou atmosféru. Součástí objektu je unikátní výstup na Čertovku; i ten je využit k ukázce filmových triků. 

Jeden z nejvýznamnějších českých režisérů, scenáristů a výtvarníků Karel Zeman se narodil v roce 1910, zemřel v roce 1989. Nejslavnějšími jeho snímky jsou Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil. Byl držitelem mnoha vyznamenání a získal řadu cen a uznání na světových festivalech.

Tagy: expozice muzeum

Zdroje: ČTK