Ve Spojených státech roste obliba bizoního masa

- Zajímavosti autor: Danica Klein

Američané mají v poslední době stále více v oblibě maso bizonů, které jejich předci téměř vyhubili. Považují je za méně tučnou alternativu k hovězímu. Vyšší poptávka po bizoním mase se již projevila v cenách. Za uplynulé dva roky vzrostly o dvě pětiny.

Jedněmi z farmářů, kteří vydělávají na současném prudkém růstu zájmu o bizoní maso, jsou Karen a Marty Bredthauerovi z Oklahomy. Zvířata začali chovat již před 15 lety. Teprve v poslední době ale poptávka roste tak, že ji ani nedokážou uspokojit.

"Je to povzbuzující, jsme ale omezení tím, kolik dokážeme vyrobit. Neradi pak lidem říkáme, že už žádné maso nemáme," podotýká Karen. Dodává, že v poslední době dodali maso například do Kalifornie, Nového Mexika či na Floridu, což bylo v předchozích letech něco nemyslitelného.

Přirozeně libovější

Bizoní maso je podle Karen zdravější. "Je přirozeně libovější. Není tak prorostlé tukem jako hovězí. Navíc do něj nedáváme antibiotika nebo hormony a další růstové stimulanty," uvedla farmářka.

Podle jejího kolegy Davea Dirkse se na vzrůstající oblibě bizoního masa ve Spojených státech podepsala také celonárodní marketingová kampaň. Kdysi se toto maso propagovalo jen v turistických lokalitách. "Najednou je ho málo a když si člověk chce pořídit zvířata, čekají ho dramatické dražby," řekl.

Zvířata pěstují přirozeným způsobem

Podle šéfa národní asociace chovatelů bizonů Davea Cartera zaznamenalo loni odvětví jeden z nejlepších roků v historii. Farmáři díky rostoucím cenám bizoního masa rozšiřují svá stáda a vyhlídky do dalších let jsou kladné. Vzhledem k tomu, že ale zvířata pěstují přirozeným způsobem a nepoužívají růstové prostředky, nějakou dobu potrvá, než nabídka dohoní poptávku, podotkl Carter.

V Severní Americe se dnes podle asociace chová kolem 450.000 bizonů. Zhruba polovina z toho připadá na USA, kde je chová kolem 4500 farem. Ve volné přírodě se nyní v Severní Americe pohybuje kolem 20.000 těchto zvířat. Ještě na začátku 17. století jich tu ale bylo kolem 40 milionů až 60 milionů. Na konci 19. století se zde ale bizoni kvůli komerčnímu lovu ocitli na pokraji vyhnutí.

Tagy: USA cestování cena strava

Zdroje: ČTK