Velikonoce ve Španělsku jsou nejen pro křesťany

- Cestování autor: Jan Janula

Velikonoce se blíží a cestovatelských tipů, jak a kde je strávit, je hodně. Těm, kdo mají rádi procesí, průvody, staré zvyky a dodržování křesťanských tradic, lze zcela určitě doporučit Španělsko.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

León, Zamora, Salamanca a Valladolid, to všechno jsou místa, kde se velikonoční týden vyznačuje vážností a průvody kajícníků a soch na nosítkách provází břeskný zvuk trumpet a bubnů.

Ohlušující bubny

V provincii Albacete, v obci Hellín, si můžete užít tzv. Tamborady, tedy ohlušujícího zvuku 20.000 bubnů. Poslední bubnování trvající od sobotní noci do nedělního odpoledne končí vypuštěním stovek holubic.

Něco obnobného se odehrává také v Aragónu, v provincii Teruel, v obci Calanda, kde letos bude natáčet i Česká televize reportáž pro pořad Na cestě pod záštitou Španělské kanceláře pro cestovní ruch.

Snad nejúžasnější je velikonoční týden v městečku Lorca v oblasti Murcie, kde se průvodu účastní osoby v historických krojích, nádherných vyšívaných pláštích a především pak na speciálně vycvičených koních.

Bombastická Sevilla

V Cuence v oblasti Kastilie se můžete kochat průvodem za zvuku hornů. A v Elche, místě kde se nachází největší palmový háj Španělska, mávají a zdraví účastníky procesí palmovými listy.

Bombastický je také velikonoční týden v Seville. Okolo 50.000 osob se obléká do dlouhých pláštích s kápí jako Nazaretští, aby v 58 procesích, které v městě probíhají, nesli na svých ramenou náboženské výjevy.

Na Velký pátek dopoledne se pak vynášejí z kostelů nejvíce uctívaná sousoší jako například P. M. Macarenu, Esperanzu de Triana nebo Krista Cikánů.

Odkazy: Lorca http://www.semanasantalorca.com/ Hellín http://semanasantahellin.com Sevilla http://www.semana-santa.org/.

Tagy: cestování křesťanství Velikonoce

Zdroje: ČTK