Dnes je pondělí 18. ledna 2021., Svátek má Vladislav
Počasí dnes -3°C Občasné sněžení

Z Tetína až do Ameriky

Z Tetína až do Ameriky
Placeholder | zdroj: Archiv

Obec Tetín nedaleko Berouna je spojována především s mytickou postavou dcery knížete Kroka Tetou, případně Tetkou, sestrou kněžny Libuše. Ta byla - alespoň podle Kosmovy kroniky a pověstí, které ovšem nejsou vždy doložené -pohanskou kněžkou a mluvila s duchy.

Nejen pro ty účely si vystavěla na vrcholu strmé skály u řeky Berounky hrad, kde se usídlila a hostila na něm kromě jiných známých osobností i svatého Václava - který  zde byl v dětském věku krátký čas na vychování.

Krvavá historie

V r. 921 totiž na jeho matku Ludmilu najala vlastní snacha vrahy a ti ji v první vigilii noční z 15. na 16. září nemilosrdně zavraždili. Později byla blahořečena a je první světicí, která je uváděná ve spojitosti s Přemyslovci. Tím zároveň vstoupil do české historie i Tetín.

Smůlu měl ovšem v tom, že se nerozrůstal, nezměnil na město, naopak zůstával malou obcí, takže žil spíš na okraji zájmu. A to i přesto, že hrad se stal nepřehlédnutelnou dominantou krajiny a tyčil se na svém majestátním místě.

Jeho význam bohužel prudce upadl v okamžiku, kdy se otec vlasti Karel IV. rozhodl vystavět nedaleko odsud své nové reprezentativní sídlo -  Karlštejn - a brzy poté zanikl. Později bylo i jeho bezprostřední okolí těžce poničeno těžbou vápence, takže dnes zašlou slávu připomínají už jen zbytky zdí.

Nicméně archeologové v nich nalezli dostatek důkazů o tom, že sice vznikl až za Václava II. kolem roku 1288, nicméně na základech ještě mnohem staršího hradiště, takže je - určitě teoreticky - Tetina přítomnost i existence skutečně možná.

Ideální výlet

Minulost tak zůstává dosud v mnoha ohledech zastřena závojem tajemna a lze jen očekávat, zda historická zkoumání či nálezy nepřinesou ještě nějaká překvapení.  Nejen proto Tetín představuje pro Pražany ideální cíl pro jednodenní rodinný výlet.

Z Berouna je to k němu coby Jan Železný oštěpem dohodil, po zhlédnutí místních pamětihodností - zejména dvou kostelů, románského sv. Kateřiny a sv. Ludmily (s kamenem, na němž měla být zabita) či návštěvě muzea, což dohromady zabere tak hodinku a něco, se lze vydat dál, do okolí.

Hned tři zajímavá místa se nachází přibližně 5 km daleko (každé tedy trochu jiným směrem). Jde o Koněpruské jeskyně s nevšedním nahlédnutím do podzemí, malebnou vesnici Svatý Jan pod Skalou obklopenou lesy a skalami s klášterem a jeskyní poustevníka Ivana, či přírodní rezervace Koda.

Zdatnější turisté se mohou vydat do přibližně dvanáct kilometrů vzdálené vsi Mořina, v jejíž blízkosti se nachází známý lom Amerika, který svými kilometry podzemních chodeb lákal trampy, ale i mnohé přírodovědce.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,140 26,220
USD 21,640 21,760
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma