Židovský festival Šamajim ovládne Třebíč

- Tip na výlet autor: red

Otevřením výstavy Devět studií ke knize Bereshit a vystoupením taneční skupiny Yocheved začne v pondělí v Třebíči už osmý ročník festivalu židovské kultury Šamajim.

Náplní šestidenní přehlídky jsou koncerty, filmy, divadelní představení, taneční vystoupení, odborné přednášky a besedy. Organizátoři z třebíčského městského kulturního střediska očekávají účast stovek návštěvníků z Česka i ze zahraničí. Dnes to sdělila ředitelka střediska Jaromíra Hanáčková.

Festival se po třech letech vrací nejen k původní délce trvání, ale i k původnímu názvu Šamajim. "Je naším záměrem zdržet turisty ve městě co nejdéle," neskrývá Hanáčková jeden z důvodů opětovného prodloužení. Navíc se podle ní podařilo zajistit dostatečně kvalitní program, který dokáže diváky a návštěvníky zaujmout. Lidé se mohou s programovou nabídkou seznámit na webových stránkách www.mkstrebic.cz.

Noc v synagoze

"Osobně budu považovat za vyvrcholení programu besedu s judaistou Achabem Haidlerem, která plynule přejde do navazující akce Noc v synagoze," řekla Hanáčková. Lidé, kteří budou chtít strávit v synagoze noc ve vlastních spacích pytlích, by si podle ní měli s předstihem kvůli omezené kapacitě rezervovat místa.

Jako každoročně se do Třebíče, jejíž židovské památky figurují na prestižním seznamu UNESCO, chystá řada návštěvníků ze zahraničí. "Dostala jsem i mail od člověka s příjmením Trebitsch z Bruselu, který chce přijet na celý festival," pochlubila se perličkou Hanáčková.

Součástí programu festivalu je i letos tradiční soutěž o nejkrásnější obrázek s židovským námětem. Několik desítek soutěžních prací je už vystaveno ve festivalových prostorách. Vyhlášení a ocenění vítězů bude součástí slavnostního zakončení festivalu v sobotu 30. července.

Židovská komunita v Třebíči žila až do druhé světové války

Třebíčský židovský festival je jedním z řady podobných přehlídek židovské kultury, které se v Česku pořádají. Velkou tradici má například festival v Boskovicích.

V třebíčské čtvrti Zámostí žila židovská komunita po staletí v poměrně klidném sousedství s okolní křesťanskou většinou. Teprve události druhé světové války definitivně ukončily existenci židovské náboženské obce. Za komunistického režimu mělo být Zámostí srovnáno se zemí, dnes jako památka zapsaná na prestižním seznamu UNESCO láká do města desetitisíce turistů z celého světa.

Tagy: festival kultura tradice

Zdroje: ČTK