Zoo Ostrava láká návštěvníky na mláďata tygrů a plameňáků

- Tip na výlet autor: red

Samička slona indického Rashmi, která minulý týden oslavila čtvrt roku života, je nyní největší atrakcí ostravské zoologické zahrady. Zoo však láká i na další mláďata. Návštěvníci už mohou vidět tři tygřata narozená 2. června a ve výběhu hned za bránou rekordní počet malých plameňáků kubánských.

Tato ptáčata se začala v Ostravě líhnout 3. července a dosud jich přišlo na svět sedm. Jejich počet přitom ještě nemusí být konečný, protože několik plameňáků stále sedí na hnízdech.

Návštěvníci musí být trpěliví

"Je to náš rekord. Tolik malých plameňáků najednou jsme tu ještě neměli," řekla mluvčí zoo Šárka Kalousková. Hejno plameňáků čítá kolem 35 ptáků. "Je to stabilizované hejno, které se v posledních letech množí pravidelně. Pokud si u některých vajíček nejsme jistí, zda by je ptáci úspěšně vyseděli, vezmeme je do líhně a do hnízda je vrátíme před vylíhnutím," uvedla Kalousková.

Všechna vylíhnutá ptáčata mohou návštěvníci ve výběhu vidět, ale někdy musí být trpěliví. Ptáci často své potomky schovávají pod sebou na zemi, zpod některých plameňáků tak jen občas vykoukne hlavička. Mluvčí zoo také upozornila na to, že mláďata jsou zatím malá a může se stát, že ne všechna přežijí. Malí plameňáci mají šedobílé prachové peří, typickou růžovou barvu získají až ve druhém roce života.

Mláďata tygrů budou pokřtěna 23. července

Velký zájem návštěvníků poutá v posledních dnech venkovní expozice tygrů ussurijských, kam už tygřice Maja vyvedla své tři potomky. Všechno jsou to samečci a až vyrostou, Ostravu opustí a odcestují v rámci záchovného programu k partnerům do jiných zoologických zahrad. "Se svou matkou se pochopitelně nemůžou rozmnožovat, ani s ní nemohou zůstat pohromadě," řekla Kalousková.

Stavy tygrů ussurijských decimují hlavně pytláci, v přírodě podle Kalouskové žije už jenom 300 až 350 zvířat. "Jenom v zoologických zahradách v Evropě jich je dvakrát víc," řekla mluvčí ostravské zoo.

Uvedla, že všechna ostravská mláďata vypadají, že jsou v pořádku, a mají se čile k světu. "Jejich máma je zkušená tygřice, která dříve odchovala již šest mláďat," připomněla Kalousková. Křtiny malých tygrů se v zoo uskuteční v sobotu 23. července ve 13:00. Jaká jména mláďata dostanou, zoo zatím neví, protože je vybere jejich patron.

Tagy: Ostrava zoo zvířata slon tygr

Zdroje: ČTK