Dnes je sobota 23. ledna 2021., Svátek má Zdeněk
Počasí dnes 3°C Občasný déšť se sněhem

Na západ po stopách Keltů

Na západ po stopách Keltů
zdroj: Archiv

Pravdou je, že okolí Sokolova v Západních Čechách není extrémně vyhledávanou turistickou destinací, přesto stojí některé zdejší krásy za zmínku. Mezi Sokolovem a Horním Slavkovem se nachází hora Krudum (dnes na některých mapách označena jako Chrudim), která leží na severním okraji chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Hora samotná je přístupná z několika směrů, ale přibližně tří kilometrová trasa je určena pouze pro pěší turistiku a cyklisty. Cesta k hoře vede, na zdejší poměry, mimořádně krásnou přírodou. Rozhledna sousedí s tzv. trigonometrickým bodem – „Francouzským kamenem“. Na hoře je instalována rozhledna, která v posledních letech prošla rekonstrukcí a byla dlouhou dobu návštěvníkům nepřístupná, nyní se již můžete pokochat překrásným výhledem na již zmíněný Slavkovský les. Nejbližší parkoviště je u Lobezského potoka či v obci Třídomí – obě asi cca 4 km od vrcholku hory.

zdroj: Archiv

Hora Krudum sahá do výšky necelých 900 metrů nad mořem, je žulové podstaty a její vrchol se člení na tři vyvýšeniny, které jsou od sebe vzhledné přibližně 500m. Nedaleko se nachází pozůstatky kostela sv. Mikuláše, obě tato místo, jak Krudum, tak kostel mají velmi zajímavou minulost a jejich historie je obestřena tajemstvím a množstvím pověstí. Srdečně doporučuji výlet do přírody s tímto jedinečným cílem.

Najděte kamaráda na cesty

Krudum jsem pro tento článek nevybrala náhodou. Poblíž Sokolova se nachází psí útulek Pavlínčina fauna. Útulek v letošním roce již podruhé organizuje Pochod na Krudum, jehož smyslem je setkání bývalých psích klientů útulku s jejich stávajícími páníčky, ale také příležitost pro milovníky psů, kteří svého psího kamaráda nemají. V rámci tohoto pochodu, který proběhne 19.3., si každý může „půjčit“ pejska z útulku a udělat dobrý skutek, dopřát pejskům pořádnou procházku.

Více naleznete na StudentPoint.cz.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,450 21,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma