Nejčastěji mají Češi zdravotní obtíže v Indii, nejvíc má průjem

- Do světa autor: red

Nejčastěji mají čeští turisté zdravotní obtíže v Indii, Nepálu, Peru, Thajsku a Egyptě. Celkem mělo v cizině zdravotní obtíže 39 procent cestovatelů, z nich 70 procent průjem. Vyplynulo to z průzkumu očkovacích center, řekl ČTK odborný garant center docent Rastislav Maďar.

Operátorky zelené linky očkovacích center oslovovaly tři měsíce lidi, kteří před odjezdem centrum navštívili. Ptaly se jich po návratu na zdravotní obtíže, okolnosti ubytování a stravování.

Víc než stovka ročně

"V podstatě nejhůř vychází procentuelně Indie, kam směřuje velké množství českých turistů. Jen v mé ambulanci očkovacího centra v Ostravě-Hrabůvce je jich ročně víc než stovka," řekl lékař, který odborné znalosti doplnil na cestách po 60 zemích.

Průjem dostalo podle průzkumu 42 procent cestovatelů v Indii, 55 procent v Nepálu, 50 procent v Peru a 23 procent v Thajsku. "Zažívací problémy postihly zejména ty, kteří jeli individuálně, neorganizovaně, stravují se v pouličních restauracích a jejich program je improvizovaný," shrnul lékař.

Průměrný věk cestovatelů byl podle průzkumu 37,5 roku, mužů 39,5, žen 35,3. Nejmladší cestovatel měl 14 let, byl v Lybii, nejstarší 71 let a byl v Číně. Nejmladší cestovatelka měla 15 let a byla také v Lybii, nejstarší ženy byly dvě, obě měly 64 let. Jedna cestovala do Indie, druhá do Nepálu.

Individuálně si cestu organizovalo 59 procent cestovatelů, mimo hotel bydlelo 43 procent, v místních restauracích jedlo 74 procent. Preventivní léky nebralo 69 procent cestovatelů. Jako zdroj zdravotních obtíží uvedlo 54 procent lidí jídlo, a z těch, co měli průjem, dokonce 65 procent. Průjem mělo 78 procent lidí, kteří se stravovali v místních restauracích.

Špička ledovce

Výsledky průzkumu jsou podle Maďara jen špičkou ledovce. Řada lidí má i závažné zdravotní problémy v zahraničí a po návratu domů to nikomu nehlásí. Oficiální české statistiky jsou tedy podle něj podhodnoceny. Lze sledovat jisté trendy, ale ne posoudit skutečný rozsah problému, míní.

Cestovatelé, kteří v průzkumu odpovídali, jsou ti zodpovědnější, protože se před odjezdem poradili ve specializované ambulanci. Nechali se očkovat proti nákazám, které hrozí v cíli jejich cesty, a poučili se o bezpečném chování. Ti, co bez těchto informací a očkování vyjeli do ciziny, mohou mít podle Maďara zdravotní problémy mnohem častěji. Navíc jsou rizikem nejen pro sebe, ale po návratu domů za určitých okolností i pro své okolí.

 

Tagy: cestování zahraničí exotika potize průjem

Zdroje: ČTK